Redneck svodka: kam zmizely Bidenovy slibované šeky?
Biden sice zleva sklízí chválu za smršť dekretů během prvních dnů v úřadě, s nejvýznamnějším slibem koronavirových šeků je to ale horší.
Rozcestník na různé články dnes jenom stručně:
Na ČRo Plus jsem komentoval Trumpovo odcházení a Bidenovo přicházení.
Do kontextu jsem zasazoval Bidenovu inauguraci i na webu Finmagu v článku nazvaném Biden ukázal, jak umí být hodný. Teď musí ukázat, jak je silný.
Zdaleka nejvíc jsem si užil pitvání kauzy akcií GameStop o tom, jak uživatelé Redditu zasadili záhlavec jednomu hedge fondu. Jestli sami do burzovních machinací moc nevidíte, základní přehled vám snad dodá můj článek s titulkem Gamestop. Aspoň na chvíli strčit Wall Streetu prostředník před čenich taktéž na Finmagu.
Zase jednou si mě pozvali do Událostí, komentářů, tentokrát kvůli druhému impeachmentu Donalda Trumpa.
Foto: Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)
V rámci podcastu jsem odstartoval letošní rok profilovými díly Kamaly Harris a Joea Bidena. V obou jsem se zaměřoval především na kontrování podle mě mylného narativu, že by oba mohli v Bílém domě tíhnout doleva. V dalším díle bych se podobně chtěl ohlédnout za úřadováním Baracka Obamy, dále zvažuju profilové díly například senátorů Joshe Hawleyho a Toma Cottona, šéfky demokratů v dolní komoře Nancy Pelosi nebo šéfa republikánů v horní komoře Mitche McConnella, ale pokud by vás zajímal někdo další, napiště mi! Teď už ale k hlavnímu tématu…
Sice jsem čekal, že po odchodu Donalda Trumpa z Bílého domu bude následovat kolektivní výdech úlevy ze strany mnoha médií, ale přesto mě překvapila jeho razance a co všechno zatím Joe Bidenovi prochází. „Zapomeňte na 100 dní: Bidenových prvních deset dní v úřadě vypadá spíš jako plnění progresivních přání, než jako velká centristická zrada,“ píše Mehdi Hasan na webu MSNBC. Vypichuje především více než 40 dekretů, které Biden podepsal. Některé z nich jsou i dle mě nadějné, byť mnoho z nich má spíše symbolický význam a napravuje paseku, kterou nadělal Trump. Jenom jedno souvětí ale Hasan věnuje průšvihu, který podle mě zatím o Bidenově úřadování vypovídá nejvíce: o šecích na 2000 dolarů.
Nejprve krátká rekapitulace: americký Kongres schválil na konci loňského jara sérii balíků, které měly řešit ekonomický propad způsobený pandemií koronaviru. Obsahoval především stovky a stovky miliard pro velký byznys, které mu byly poskytovány s takřka nulovými podmínkami a Kongres tak nese velký podíl viny na tom, že za uplynulý rok se opět razantně rozevřely nůžky nerovnosti bohatství ve Spojených státech. Balík prosazený s názvem CARES Act ale také obsahoval pár dobrých věcí – jmenovitě nedokonalou (ale užitečnou) podporu pro drobné podnikatele, rozšířenou podporu v nezaměstnanosti a především šeky na 1200 dolarů pro většinu Američanů. Velká část těchto programů ale vypršela v průběhu léta a Kongres se ani během prezidentskými volbami vyostřeného podzimu nebyl schopný dohodnout na jejich prodloužení.
Vyjednávání byla obnovena po volbách a nebudu tu zacházet do přílišných podrobností (částečně jsem vyjednávání řešil v 39. a 41. díle podcastu). Co je podstatné je, že na přelomu roku do vyjednávání začal zasahovat přímo Biden. V novém balíku původně nebyly vůbec žádné další „bezpodmínečné“ šeky. Nakonec ale šeky na 600 dolarů prosadili senátoři Josh Hawley a Bernie Sanders. Poté začal Donald Trump volat po tom, aby šeky byly na 2000 dolarů.
Demokraté rychle přijali tuto vyšší částku za svou – proti byli hlavně republikáni v Senátu. Z 2000 dolarů se tak rychle stalo téma druhého kola senátních voleb v Georgii. Demokraté, kterým tu šlo o získání těsné většiny v Senátu, se chopili příležitosti a začali slibovat, že právě jenom zvolením jejich kandidátů si Američané zajistí tyto šeky.
„Pokud do Washingtonu pošlete Jona [Ossoffa] a reverenda [Raphaela Warnocka] ty šeky na 2000 dolarů půjdou ven,“ sliboval na začátku ledna Biden v Georgii. „Budeme schopni prosadit šeky na 2000 dolarů pro Američany během příštího týdne,“ sliboval v té době Ossoff. „Sama jsem takový zákon navrhla,“ chlubila se Kamala Harris během očkování. „Jedna z prvních věcí, co chci udělat, až naši dva noví senátoři složí přísahu, je zařídit ty šeky na 2000 dolarů pro americké rodiny,“ tvrdil šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer.
Jenže jakmile bylo po senátních volbách, vše bylo najednou jinak. Jednak kvůli celkové částce na šecích. Zmíněnou základní podobu s šeky na 600 dolarů schválil Kongres už na konci prosince. Biden a mnozí demokraté tak tvrdí, že vždy slibovali jen navýšení těchto 600 dolarů o dalších 1400, nikoliv další celé 2000. Jejich oponenti jim vytýkají, že vedli kampaň, ve které jasně slibovali šeky na 2000 dolarů v momentě, když už zmíněných 600 dávno bylo na účtech Američanů. Raphael Warnock dokonce v jedné reklamě přímo vizualizoval šek, na kterém byla jednoznačně napsána částka 2000 dolarů.
Není to nejlepší start nové administrativy, když musíte hned z kraje vysvětlovat své sliby, ale celá tato kauza je v lepším případě vysvětlitelná nedorozuměním. Ale to nejhorší přišlo až potom. Ihned po inauguraci začal Biden ze svých slibů ustupovat a akcentovat rétoriku „smíru“ s republikánskými senátory. Voličům demokratů sice možná před volbami výslovně sliboval, že jediné, co stojí mezi nimi a a podporou, jsou demokraté. Trochu opomenul zmínit, že sám je s republikány jedna ruka.
Demokraté tak vyjednávají se skupinou republikánských senátorů o podobě další podpory. Už předtím se z 2000 dolarů stalo 1400, ale republikáni teď navrhují, aby další šeky byly jen na 1000 dolarů. Vyjednávání zdaleka nejsou ještě u konce, ale republikáni podle Jeffa Steina z Washington Postu požadují další seškrtání podpory v nezaměstnanosti, stovek miliard nouzového financování pro státy a města a nebo pro školy.
Biden od té doby několikrát do médií řekl, že je vyjednávání otevřený a najednou jeho administrativa signalizovala, že k dohodě možná dojde až v březnu. Přímo Biden konkrétně zmiňoval například zajištění toho, aby šeky nedostali zaopatřenější Američané. Biden naprosto opomíjí, že to byl případ i předchozích šeků, jejichž výše byla snižována pro Američany s příjmem nad 75 tisíc dolarů ročně (ti s výdělkem nad 100 tisíc už nedostali nic).
Rád bych zdůraznil, že nic z toho není nutné. Demokraté disponují v Senátu tou nejtěsnější možnou většinou (i díky hlasu Kamaly Harris, která může v Senátu volit z pozice viceprezidentky). Horní komora amerického Kongresu se dlouhodobě potýká s paralýzou, která vyplývá mimo jiné z institutu takzvaného filibusteru, ale i tato překážka jde obejít (filibuster je archaický procesní mechanismus, který umožňuje zablokovat legislativu, která nemá podporu tří pětin Senátu). V rámci procesu sjednocování rozpočtových návrhů mohou demokraté prosadit šeky prostou většinou v Senátu. V čele rozpočtového výboru, který má tento proces na starosti, teď nově bude sedět Bernie Sanders, který tento postup podporuje.
Ve Spojených státech přitom aktuálně nic nehoří více než prosazení této podpory. Američané na ni čekají de facto od léta a prosincových 600 dolarů přinejlepším zalepilo prodlevami vzniklou díru v rozpočtech mnoha domácností. Schválení šeků si také drží stabilní a enormní podporu v průzkumech – ve většině z nich se pohybuje okolo 80 procent. Kdyby Biden chtěl dostát svým slibům, má jako prezident širokou škálu možností, jak postupovat i díky zmíněné podpoře veřejnosti. Například jeden z nejkonzervativnějších demokratických senátoru Joe Manchin začal po Bidenově inauguraci cukat a řekl médiím, že vlastně není pro schválení dalších šeků. Voliči z jeho domovské Západní Virginie mu jasně dali najevo svou nevoli a Manchin se rychle zase stáhnul.
Místo toho všeho Biden vyjednává s republikány a pošlapává tak nejen svoje sliby, ale i sliby svých kolegů. Podle informací deníku Washington Post jsou minimálně čerstvě zvolení senátoři Ossoff a Warnock z této průrvy mezi předvolebními sliby a povolebním jednání nervozní a tlačí Bílý dům k razantnějšímu postupu. Jednání sice stále ještě probíhají a je tedy brzy na to hodnotit finální výsledek. Čas ale utíka a už teď je tak jasné, že se sliby okamžité pomoci pro Američany to tak horké nebylo. Dekrety řešící imigraci a životní prostředí jsou pro mnohé možná vítanou změnou oproti Trumpovi, neřeší ale nejpalčivější problémy, kterými si teď Spojené státy prochází. Společně s penězi na účtu tak mnoha Američanům už v prvních týdnech Bidenovy administrativy může začít docházet i trpělivost s novým prezidentem.
Pokud byste chtěli přispět k tomu, abych tu byl schopný psát častěji, nejsnáze to můžete udělat tak, že se stanete předplatitelem tohoto Substacku, což můžete udělat pomocí tlačítka níže. Ať už jste, nebo nejste předplatitelé budu moc rád, když mi pomůžete s šířením článků a podcastu tím, že je budete sdílet na sociálních sítích.
PS: Hudební tečka dnes bez komentáře: